Jánosháza

Jánosházi Közös Önkormányzati Hivatal

9545 Jánosháza, Batthyány u. 2.
Telefon: +36 95 551-210
Fax: +36 95 551-213
E-mail: hivatal@janoshaza.hu

Felújítják a Gondozási és Családsegítő Központot

A Gondozási és Családsegítő Központ mikrotérségben betöltött szerepe jelentős, ugyanis Duka, Karakó, Keléd, Kemenespálfa, Kissomlyó és Nemeskeresztúr községek közös fenntartásával működik.
A Jánosházán és a környező falvakban élő lakosság számára nem kielégítő a Gondozási és Családsegítő Központ jelenlegi állapota. A nem túl gazdaságos működés és az állagmegóvás miatt sürgős beavatkozást igényel .
A szigetelés hiánya és a korszerűtlen fűtési rendszer miatt a téli időszakban az épület felmelegítése problémás, és rendkívül költséges, az itt tartózkodó ellátottak komfortérzete nem megfelelő.

A projekt célja:

A projekt hosszú távú célja a Jánosházán működő – a környező hat település lakosságát is befogadó – Gondozási és Családsegítő Központ Jánosháza, Berzsenyi utca 42. szám alatti épületének felújítása, korszerűsítése, infokommunikációs akadálymentesítése.
2008 évben pályázat forrásból megvalósult az épület fizikai akadálymentesítése, így elérhetősége biztosított az babakocsival érkezők és a mozgáskorlátozott, valamint a fogyatékkal élők számára is.
Az elnyert támogatásból  sor kerül az épületen belüli infokommunikációs akadálymentesítésre a  fűtés korszerűsítésre, tetőcserére, homlokzati hőszigetelésre, melynek megvalósítása elsődlegesen a gazdaságos működés, az állagmegóvás, környezetvédelem szempontjából, továbbá esztétikai okok miatt is fontos.
A fejlesztések által az ellátottak komfortérzete, az intézményben dolgozó munkatársak munkakörülményei, a szolgáltatások színvonala jelentősen javulni fog, megteremtődnek a minőségi gondozás feltételei, elősegítve a népesség megtartó folyamatokat.

A projekt célcsoportja:

Egyfelől a szociális ellátásban részesülő idős emberek, a gyermekjóléti szolgálatot igénybevevő 0-18 éves korú gyermekek és fiatalok, valamint a családsegítésben részesülő családok. A projekt közvetlen haszonélvezői a szociális ellátást igénybe vevő réteg, elsősorban az időskorúak és a szociálisan hátrányos helyzetűek.

A projekt szakmai tartalma:

Az 1990 óta működő épület már több átalakításon és bővítésen van túl, sajnos eddig az új tetőszerkezetre nem jutott pénz. A rossz tetőszerkezet miatt beázások nyomai, a vakolat helyenkénti omladozása láthatók az épületen.
A tetőszerkezet cseréjével, a homlokzat hőszigetelésével, az elöregedett, elvetemedett fa nyílászárók cseréjével, a fűtés korszerűsítésével a működési költség –aminek jelentős részét a téli fűtés díja teszi ki- jelentősen csökkenthető lesz, a megtakarítás egyéb fejlesztésekre, a dolgozók továbbképzésére, eszközbeszerzésre fordítható.
Az átalakítás során az épület meglévő palafedése és tetőszerkezete elbontásra kerül. Az épület betonkoszorút kap, állószékes, faszerkezetű új tetőszerkezet készül. Az új tetőfedés égetett kerámia cserép lesz.
Az első homlokzati díszítés, az utcafronti orom falszerkezet megmarad. Megtörténik a homlokzat és a födém szerkezetének hőszigetelése, a nyílászárók lecserélésre kerülnek 1,1 Watt/m2k értékűre, ezzel egyidejűleg az épület fűtési rendszere is korszerűsödik, ami különösen fontos a növekvő energiaárak miatt.
A projekt során az infokommunikációs akadálymentesítés megvalósításával az épület komplexen akadálymentesítetté válik. A mozgásukban bármely oknál fogva korlátozott, mozgássérült, vak és gyengén-látó, halláskárosult ellátottak számára az intézmény által nyújtott szolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférés megvalósul. Vezetősáv kerül a padlóra kontrasztos színekkel, a bejárati ajtóra figyelem felkeltő fólia készül. Információs táblákat helyezünk el az épületben, a rajtuk lévő információk több érzékszervvel is felfoghatók. Braille írásos táblákat szerelünk fel, és gondoskodunk az indukciós rendszer kiépítéséről, ami a vakok és hallás sérültek számára segíti a tájékozódást.
Az építési és bontási munkák során veszélyes hulladék nem keletkezik, a környezetvédelemre nagy hangsúlyt fektetünk.
A keletkezett hulladékok elszállításáról építési és bontási hulladék nyilvántartó lap készül.
Az ingatlan tulajdonviszonyai rendezettek, az épület Jánosháza Nagyközség Önkormányzatának tulajdonában van. A Támogatási Szerződés 2010. május 31-én aláírásra került, a projekt lebonyolítását a polgármester, a projektmenedzser és a műszaki, pénzügyi munkatársak segítik.

A projekttel kapcsolatos adatok:

Kedvezményezett: Jánosháza Nagyközség Önkormányzata, Jánosháza, Batthyány u.2. 9545
A projekt száma: NYDOP-5.1.1./A-09-2009-0002
Közreműködő szervezet: VÁTI Nonprofit Kft  Nyugat- Dunántúli Területi Iroda,
9700 Szombathely, Selyemrét u. 2.

A fejlesztés forrásai:

Támogatás: 27 326 398 Ft
Saját forrás: 3 036 266 Ft
Összesen: 30 362 664 Ft

Támogatás intenzitás: 90 %

A fejlesztés időbeli ütemezése:

Projektkezdés: 2010. május 03.
Tervezett befejezés: 2010. november 15.

Jelenleg a közbeszerzési eljárás folyamatban van, az eredmény hirdetés 2010. július 12.-én megtörténik, ennek megfelelően nyertes kivitelező a fizikai munkálatokat augusztusban megkezdi, és év végéig befejezi.

Közös az örömünk, hogy újabb jelentős fejlesztés révén, gondozási és családsegítő  szolgáltatások infrastrukturális háttere javul településünkön. A beruházásra költött európai uniós, kormányzati és saját források hatékony felhasználása érdekében együttgondolkodás szükséges mind a társönkormányzatok, mind szociális ellátást biztosító szakemberek, mind pedig a szolgáltatási igénybe vevők részéről.

Az építési munkák miatt tisztelettel kérjük a környéken lakók és az ellátottak türelmét.

Bővebb információ: Jánosháza Nagyközség Önkormányzata, 9545 Jánosháza, Batthyány u.2.
www.janoshaza.huhivatal@janoshaza.hu